راهنمای نرم‌افزار B2B

فایلهای مرتبط

b2b 6

راهنمای نرم‌افزار B2B

 

نرم‌افزار B2B، سامانه‌ای است که بستری مناسب برای تبادلات تجاری بین کسب‌وکارهای مختلف بصورت آنلاین فراهم می‌آورد. از طریق این نرم‌افزار میتوان وب‌سایتی راه‌اندازی نمود تا بنگاههای اقتصادی تولیدی و صنعتی با عضویت در آن به معرفی فعالیت‌ها، محصولات و خدمات، اطلاعات تماس خود (مشابه یک وب‌سایت کامل و مستقل) پرداخته و با سایر شرکت‌ها برای تبادلات تجاری به‌سادگی ارتباط برقرار نمایند.

 

یعنی اگر این وب‌سایت را مشابه یک نمایشگاه با غرفه‌های نامحدود درنظر بگیریم، هر شرکتی می‌تواند یکی از غرفه‌ها را برای معرفی محصولات و خدمات خود برای زمان مشخصی اجاره نماید و در واقع سایتی می‌باشد که تعداد نامحدودی از سایتهای دیگر را در خود جای داده است.

 

روال انجام کار در نرم‌افزار B2B بدین‌صورت درنظر گرفته شده است که ابتدا شرکتها از طریق فرم عضویت در سایت، درخواست عضویت خود را ارسال نموده و مدیر سایت پس از بررسی اطلاعات ارسالی و با توجه به نوع درخواست عضویت، دسترسی‌های لازم را برای شرکت فعال می‌نماید.

 

بطورکلی در سایت دو نوع عضویت (نقش) درنظر گرفته شده است: عضویت رایگان و عضویت ویژه.

 

در عضویت رایگان افراد می‌توانند بدون پرداخت هزینه به عضویت سایت درآیند، معمولا برای اعضای عادی که بصورت رایگان عضو می‌شوند دسترسی به اطلاعات توسط مدیر سایت فراهم می‌گردد.

برای اعضای ویژه که اعضای اصلی سایت می‌باشند، وضیعت بسیار متفاوت می‌باشد.اعضای ویژه با پرداخت هزینه عضویت، مطابق تعرفه‌ای که توسط مدیریت سایت مشخص گردیده می‌توانند به‌صورت سه‌ماهه، شش‌ماهه یا یکساله به عضویت سایت درآیند.

 

امکان معرفی شرکت به همراه محصولات، درخواست‌های خرید و فروش، فرصت‌های شغلی و اطلاعات تماس که از امکانات اصلی سایت می‌باشند برای اعضای ویژه درنظر گرفته شده است.

نحوه واردنمودن اطلاعات در سایت به دو صورت امکان‌پذیر است، کاربران سایت می‌توانند اطلاعات را از طریق سایت و در بخش ویژه اعضا وارد نمایند و مدیر سایت می‌تواند اطلاعات را از طریق سمپا و ماژول‌های مربوط به اطلس کسب‌وکار اضافه نماید.

 

چگونگی استفاده از سامانه B2B:

 

برای استفاده از سامانه B2B، باید مراحل زیر را انجام دهیم تا کاربران سایت بتوانند از طریق سایت و کاربران سمپا از طریق ماژولهای سمپا، اطلاعات خود را در سایت قرار دهند:

  •  از طریق ماژول "اعضای سایت"، نقش‌های کاربران برای عضویت در سایت توسط شرکت رادکام تعریف می‌شود. بعنوان مثال دو نقش" عضویت رایگان" و " عضویت ویژه" را تعریف کرده و مدیر سایت به هر یک از اعضای سایت، نقش مربوطه را اختصاص می‌دهد تا هر کاربر بتواند با توجه به سطح دسترسی خود از امکانات سایت استفاده نماید.
  •  از طریق ماژول "گروه بندی" ، با تعریف گروه برای اطلس‌های کسب‌وکار محصولات، شرکت‌ها و فرصتهای شغلی، آنها را دسته‌بندی می‌کنیم تا کاربران سایت در هنگام ورود اطلاعاتشان بتوانند گروه مربوط به فیلدکاری خود را مشخص نمایند و سایر کاربران نیز بتوانند با توجه به گروه موردنظر خود، اطلاعات سایت را مشاهده نمایند.
  •  کاربران سایت می‌توانند از طریق واردنمودن شناسه کاربری و گذرواژه خود، به بخش ویژه اعضا وارد شوند و از طریق سامانه B2B  اطلاعات مربوط به شرکت،محصولات، فرصتهای شغلی و ... را در سایت قرار دهند.
  •  کاربران سمپا می‌توانند درصورت‌نیاز اطلاعات مربوطه را از طریق ماژولهای کسب‌وکار رسانه، آلبوم، محصولات، خرید و فروش، شرکتها و فرصتهای شغلی مانند کاربران سایت وارد نمایند تا در سایت نمایش داده شود. همچنین از طریق ماژول‌های فوق، اطلاعاتی را که کاربران سایت قرار داده‌اند را مشاهده نموده و در صورت لزوم آنها را ویرایش کنند و اطلاعات را برای نمایش در‌سایت،تایید نمایند.
  •  کاربران سمپا می‌توانند از طریق ماژول مدیریت محتوا (CMS)، صفحه موردنظر خود را انتخاب کنند و کادرهای پویای مربوط به نمایش اطلاعات هر یک از اطلس‌های کسب‌وکار را در سایت قرار دهند.

 

در نرم‌افزار B2B، کادرهای مربوط به ماژول‌های اطلس کسب‌وکار برای ورود اطلاعات اعضای سایت، توسط شرکت رادکام در بخش ویژه اعضا قرار داده می‌شود وکاربر سمپا می‌تواند مانند سایر ماژول‌ها،کادرهای پویای هریک از اطلس‌های کسب‌وکار را برای نمایش در سایت در صفحات دلخواه خود قراردهد.

اختصاص نقش برای کاربران سایت از طریق ماژول اعضای سایت:

 

اعضای سایت می‌توانند با توجه به سطح دسترسی خود بر اساس نقش‌های تعریف شده، با شناسه کاربری و گذرواژه خود اطلاعات را در بخش B2B وارد کنند. 

 

تعیین نقش برای کاربر سایت:

 

کاربر سایت پس از ثبت‌نام در سایت در فهرست اعضای سایت قرار می‌گیرد. بنابراین مدیر سایت باید از طریق "ماژول اعضای سایت" نقشی که قبلا توسط شرکت رادکام تعریف شده است را به هر یک از اعضا اختصاص دهد تا بر اساس آن نقش، اعضا بتوانند از امکانات B2B استفاده نمایند. بنابراین در "ماژول اعضای سایت" و از گزینه فهرست اعضای سایت، عضوی از سایت را انتخاب می‌کنیم تا صفحه مشخصات آن باز شود:

 

b2b 1

در کادر فوق و در قسمت "نقش‌های عضو" ، روی گزینه  b2b 7  کلیک می‌کنیم و در کادری که باز می‌شود نقش هایی که می‌خواهیم به کاربر سایت دسترسی دهیم را انتخاب می‌کنیم. برای حذف یک نقش از کاربر، آن را انتخاب و روی گزینه   b2b 8   کلیک می‌نماییم.

 

 

تعریف گروه‌ها از طریق ماژول گروه‌بندی:

 

مدیرسایت باید گروه‌های مربوط به اطلس‌های کسب‌وکار محصولات، شرکت‌ها و فرصتهای شغلی را از طریق ماژول گروه‌بندی تعریف نماید که این گروه‌بندی، کلی می‌باشد و کاربران سایت در هنگام ورود اطلاعاتشان می‌توانند گروه مربوط به فیلدکاری خود را انتخاب نمایند. 

 بنابراین در" ماژول گروه‌بندی" از طریق " گروه جدید"، گروه‌های مربوط به اطلس‌های کسب‌وکار فوق را وارد می‌کنیم:

 

b2b 2

 

bullet A زبان: اگر سایت چندزبانه باشد، از این قسمت زبان مربوط به افزودن گروه جدید را برای هر ماژول انتخاب می‌کنیم.
bullet B ماژول مرتبط: در این قسمت اطلس کسب وکاری را که می‌خواهیم گروه جدید برای آن تعریف نماییم، انتخاب می‌کنیم.
bullet C گروه پدر: در این قسمت شاخه‌ای را که می‌خواهیم روی آن گروه جدید تعریف نماییم، انتخاب می‌کنیم.درحالت کلی یک شاخه اصلی تعریف کرده و شاخه‌های فرعی را زیرگروه شاخه اصلی قرار می‌دهیم.
عنوان مثال برای گروه‌بندی اطلس کسب وکار شرکت‌ها، یک شاخه اصلی با عنوان" شرکت‌ها" بعنوان گروه پدر ایجاد می‌کنیم و موضوعاتی مانند" شیمیایی"،"پلیمر" را زیرگروه " شرکت‌ها " قرار می‌دهیم. اگر موضوع" شیمیایی" نیز دارای زیرگروه باشد، برای تعریف آنها باید موضوع " شیمیایی " را بعنوان گروه پدر انتخاب کنیم.
bullet D  نام گروه: در این قسمت عنوانی را برای یک گروه وارد می‌کنیم. مانند" شیمیایی"، "پلیمر" و ...

 

برای کسب‌وکار مربوط به محصولات و فرصتهای شغلی نیز بصورت جداگانه از طریق "ماژول گروه‌بندی" ، موضوعات مختلف را تعریف می‌نماییم. در کادر زیر، مثالی از گروه‌بندی اطلس‌های کسب‌وکار محصولات، شرکت‌ها و فرصت‌های شغلی نشان داده شده است:

 

b2b 3

نحوه واردنمودن اطلاعات توسط کاربر سایت:

 

پس از اینکه گروه‌بندی کلی فوق توسط مدیر سایت تعیین شد کاربران سایت می‌توانند با وارد نمودن شناسه کاربری و گذرواژه خود در سایت، به بخش ویژه اعضا وارد شوند که در آن بخش کادر زیر را مشاهده می‌کنند و اطلاعات شرکت،محصولات و ... را با توجه به توضیحات وارد می‌نمایند.
 

b2b 4

کاربران سایت از طریق کادر فوق می‌توانند اطلاعات مربوط به محصولات، شرکت، خرید و فروش و ... را در گروه مربوط به فعالیت کاری خود وارد کنند و تصاویر و آلبوم را به محصولات خود اضافه نمایند و همچنین برای محصولاتشان در صورت نیاز گروه جداگانه‌ای را علاوه بر گروه اصلی که مدیر سایت مشخص نموده، ایجاد نمایند.

 

نحوه واردنمودن اطلاعات توسط کاربر سمپا:

 

در صورتیکه کاربر سمپا بخواهد اطلاعات مربوط به شرکت یا محصولات و ... را بصورت جداگانه از طریق سمپا وارد نماید، می‌تواند از ماژول‌های اطلس کسب‌وکار رسانه، آلبوم، خرید و فروش، محصولات، شرکتها و فرصتهای شغلی استفاده نماید.

برای اینکار میتوان روی شکل سامانه‌های مربوط به B2B در صفحه نخست سمپا کلیک کرد یا اینکه از منوی سمت راست در سمپا استفاده نمود.

 

b2b 5

نحوه ورود اطلاعات توسط کاربر از طریق سمپا بصورت جداگانه در سایر فایل‌های راهنمای B2B توضیح داده شده است.

نحوه نمایش اطلاعات B2B در سایت:

 

برای نمایش گروه‌هایی که مدیر سایت تعریف نموده و اطلاعاتی که کاربران سایت وارد نموده‌اند، باید از کادرهای پویای مربوط به هر ماژول استفاده نماییم تا اطلاعات مربوطه در سایت قابل نمایش باشند.

میتوان در سایت، کادرهای پویایی برای نمایش گروه شرکتها، محصولات، فرصتهای شغلی،خرید و فروش و ... قرار داد و از سایر کادرهای پویای دیگر نیز برای قراردادن اخبار، آلبوم، پیوندها، تبلیغات و ... استفاده نمود.

نحوه قراردادن کادرهای پویای مربوط به هر یک از اطلس‌های کسب‌وکار بصورت جداگانه در فایل راهنمای B2B توضیح داده شده است.

 

مثالی از سایت‌های B2B:

 


...................................................................................... پرسش و پاسخ......................................................................................

مدیر سایت چگونه می تواند به کاربران سایت دسترسی دهد؟

مدیر سایت می تواند از طریق ماژول اعضای سایت، مشخصات اعضا را مشاهده و به آنها، نقش کاربران پولی را اختصاص دهد.

کاربران چگونه می توانند اطلاعات شرکت و محصولاتشان را در سایت قرار دهند؟

ابتدا باید کاربران در سایت عضو شوند و پس از تایید توسط مدیر سایت، از طریق وارد نمودن شناسه کاربری و گذرواژه می توانند اطلاعات خود را در بخش مربوطه وارد نمایند.

آخرین بروزرسانی
۵ مرداد ۱۳۹۳ 
تعداد کلیک
۳,۷۰۷

ارسال نظر


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید